20,9K Followers

750 Following

Follow People
Ηellenic Olympic Committee(@HellenicOlympic) 's Twitter Profile Photo

🎖Mε το μετάλλιο Honoris Gratia της πόλης της Κρακοβίας τιμήθηκε ο Πρόεδρος της EOE και Πρόεδρος των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών Σπύρος Καπράλος για την συνεισφορά του στην προώθηση και την ανάπτυξη της πόλης, μέσω της διοργάνωσης των Ευρωπαϊκών Αγώνων 2023

account_circle

Το Πρόγραμμα Υποτροφιών Ολυμπιακής Προετοιμασίας του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη προκηρύσσει για 25 χρονιά το διαγωνισμό για τις Υποτροφίες Ολυμπιακής Προετοιμασίας. Το Πρόγραμμα συγχρηματοδοτεί η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή 🇬🇷
Για λεπτομέρειες 👇 👇
hoc.gr/hocnews/o-diag…

Περάστικα στο μέλος της Εθνικής ομάδας μπάσκετ Μαριέλλα Φασούλα που υποβλήθηκε σε επέμβαση. Γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα

Ρυθμίσεις στο Παναθηναϊκό Στάδιο λόγω του Aυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας

hoc.gr/hocnews/rithmi…

Athens Marathon SEGAS

Την 🇬🇷 εκπροσωπούν στο 7ο Forum των Ευρωπαίων Αθλητών στη Ρώμη oι Ολυμπιονίκες Βούλα Κοζομπόλη και Δημήτρης Μούγιος. Μαζί τους είναι και ο Πρόεδρος της ΕΟΠΕ Σπύρος Καπράλος ο οποίος άνοιξε τις εργασίες του Forum με την ιδιότητα του Προέδρου των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών

Μία ακόμη καλή εμφάνιση από την Ολυμπιονίκη του τζούντο Ελισάβετ Τελτσίδου που ήταν 5η στα -70kg του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μονπελιέ της Γαλλίας. Μπράβο Ελισάβετ #ΤeamHellas #roadtoparis2024 #HellenicOltympicCommittee

Η Kotsovolos είναι Υποστηρικτής της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας και Επίσημος Χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Ομάδας. #Kotsovolos #TeamHellas #RoadtoParis2024

Θλίψη προκάλεσε στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή η είδηση για το θάνατο του δημοσιογράφου Βασίλη Γεωργίου σε ηλικία 86 ετών.
hoc.gr/hocnews/h-eoe-…

Η πρωταθλήτρια μας Μαρία Σάκκαρη, λάμπει στην επίσημη φωτογράφιση πριν την έναρξη των Καλή επιτυχία Maria Sakkari

Το τέλος του αγώνα και οι έξαλλοι πανηγυρισμοί του Στέφανου Ξένου για το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καράτε στη Βουδαπέστη, στην κατηγορία -60 kumite
youtu.be/YSc844E0TyE

Εκπληκτικό φωτογραφικό στιγμιότυπο, με τον Στέφανο Ξένο να πανηγυρίζει... ανάποδα το 🥇στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καράτε 🥋 #TeamHellas #hellaskarate #karatebudapest2023

🥇 Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο καράτε ο καταπληκτικός Στέφανος Ξένος
🥋 Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία -60κ Kumite
💪 Πολλά συγχαρητήρια Στέφανε

🥇 Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο καράτε ο καταπληκτικός Στέφανος Ξένος 🥋 Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία -60κ Kumite 💪 Πολλά συγχαρητήρια Στέφανε #TeamHellas #karatê #hellaskarate

Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Spyros Capralos συναντήθηκε με εκπροσώπους του Γαλλικού Πανεπιστημίου της Σορβόνης

⬇️⬇️⬇️
hoc.gr/hocnews/o-proe…

Συγχαρητήρια στη Μαρία Σάκκαρη που θα συμμετέχει για τρίτη χρονιά στα

👏👏👏Πολλά συγχαρητήρια στον Αζαμάτ Χοσόνοφ. Ο 23χρονος Έλληνας 🇬🇷παλαιστής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο 🥉 στην κατηγορία 125κ. της ελευθέρας πάλης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U23 στα Τίρανα 🤼‍♂️ #ΤeamHellas #wrestling #roadtoparis2024

Συγχαρητήρια στα αδέρφια Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά που επικράτησαν 2-1 σετ με ανατροπή τους Μπεάρ/Παβλάσεκ και κατέκτησαν το πρώτο τους τρόπαιο στο διπλό της Αμβέρσας!

🏆Την πρώτη θέση πήρε η Ελλάδα με 10 μετάλλια, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάεκβοντο παίδων και κορασίδων στο Βελιγράδι.
🥉Στο φινάλε της διοργάνωσης, η χώρα μας πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια με τους Χρήστο Μπακαλέξη στα -176cm και Ευθύμιο Ηλιάδη στα -172cm

🏆Την πρώτη θέση πήρε η Ελλάδα με 10 μετάλλια, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάεκβοντο παίδων και κορασίδων στο Βελιγράδι. 🥉Στο φινάλε της διοργάνωσης, η χώρα μας πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια με τους Χρήστο Μπακαλέξη στα -176cm και Ευθύμιο Ηλιάδη στα -172cm #TeamHellas #taekwondo